При нашия мартенски студ и медийния стрес от пандемия, война и БГ-политика, се оглеждаме за low cost пътувания до по-топли и по-мирни морета.
Клипчета в Ютуб от анонимни оператори показват кръшни нашенки как похапват ориенталски менюта пред дузина арабски сервитьори уж в Йордания, но така и не научаваме нищо друго за приятелската държава с протекционистична политика за развитие на туризма.
Други БГ-туристи с по-широки интереси не ни подвеждат във форумите и впоследствие се оказва, че фирмата за приемащ туризъм на работохолика-ерген Самир в специалната туристическа зона Акаба наистина поддържа стандарти на обслужване, чието ноу хау принцеса от родата на йорданския крал специално е предложила през 2019 г., когато е подписан междудържавен договор с БГ-министерствата на туризма и културата.
Туристическата петдневка с 3-часов пряк полет до семплото йорданско летище Акаба (едно duty free и едно кафене) с чистичък нов "маршрутен" хотел (sea view и закуска при 4 звезди, които са си 3) определено налагат мнението, че държава, чиито поданици си хвалят властта, може да се счита за сигурна туристическа дестинация.
Изглежда, че след участие във войните с Израел (1 млн. палестинци-бежанци) и с кралица-майка американка, такъв е случаят с Хашемитското кралство Йордания, където на европейците, петимни за библейски старини, в ефектен микс се предлагат камили, пустиня и кристално море, а на "средната класа" от патриархално разнородните поданици се внушава толерантност и стремеж за бизнес общуване, водещи до по-висок жизнен стандарт.
Полиция се вижда само на "градския плаж" (къпят се деца с дрехите) и на вътрешната митница между специалната икономическа зона Акаба и останалата част от страната (масов шопинг като на Капъкуле).
Обичайна гледка в туристическа Акаба са евреи и палестинци от Израел (вижда се през залива), които са дошли да пазаруват 3-4 пъти по-евтино. В туристическото обслужване на чужденците са заети спокойни и недосадливи млади араби с понятлив английски, които гордо декларират, че държавната политика отхвърля бакшишите. Rent-a-car е приемлива опция за еднодневно пътуване по спокойните шосета в пустинята до забележителната Петра или до Мъртво море, манастира Монт Небо и византийските мозайки в Мадаба.
Спретнат местен шофьор с кола от нашия туроператор - "БГ любимеца Самир", излиза по-евтино и по-спокойно, а и съобразително спира на крайпътни заведения с чисти тоалетни, от които може да се поучат нашенски "елитни капанчета" и бензиностанции.
|
В центъра на Акаба, под 140-метров пилон с държавното знаме и новоизграждаща се "агора" с пристанал суперкруизен кораб, виждаме 100-годишен кладенец с паметна плоча, нагледно добавени към повсеместните постери-цитати от кралската фамилия за ценността на водата и културното наследство. Държавната политика в туризма изглежда цели най-широка трудова заетост на десетки камилари, магаретари, наргилетари, кафеджии и продавачи на надуваеми пояси при щадящи оскъдната природа временни "sea view" навеси от дърво и камъш. Всички обаче са далеч по-вежливи и недосадливи, отколкото "викачите" пред кръчмите в българските курорти. Единственото приветливо момиченце-просяк, което срещнахме, фактически продаваше бонбони със симпатично повтаряне "Блийз, no "no" - блийз "yes".
|
Най-шумно впечатление в тази арабска страна като че ли правят италианците-поклонници на манастира в планината Небо, където пророкът Мойсей е получил прозрение до пламналия храст, папа Йоан Павел II засадил маслиново дръвче на 25.03.2000 г., а единственият ресторант "Profet Mussa" e на съседния връх откъм другата страна на паркинга. При 3 евро входен билет, туристът запомня спретнатата приветливост и ред на святото място, превърнато в туристическа дестинация, където наред с автентичните мозайки на възстановената църква, под изискан мемориал са изписани дарителите за обекта, между които руснаци и италианската армия.
Тоалетните са безупречни, дори местата за ядене на собствен сандвич са дискретно обозначени с табелки. Отбелязваме с тъга какво представлява тамошната инфраструктура в сравнение с нашенските музеи, туристически обекти и поклоннически места. Дали самата сегашна йорданска кралица не трябва да дойде на посещение у нас и да ни предложи отново йорданското туристическо ноу хау?
Попътно, 12-часовата екскурзия от Акаба до Планината на Мойсей - "Маунт Небо", преминава по 70-километровия йорданския бряг на Мъртво море. Над опасна на пръв поглед панорамна площадка стърчи "Вкаменената съпруга на библейския Лот", която в традиционното си женско непослушание се обърнала да гледа назад към Содом и Гомор, въпреки предупрежденията на мъжа си.
Мъртво море (до 400 м дълбоко, на 400 м под равнището на световния океан) е инверсия, обкръжена от голи пустинни скали. Линията на прибоя по крайбрежните скали е белязана с ивиците сол.
Достъпната за обикновените араби "плажна зона" предлага хлъзгава глина и камънаци с неизменните навеси от камъш. За снимки от типа "Бях там" 20-30 минути са достатъчни и, без да харчат по 6 евро за 10-15 минути клатушкане върху ръбестия гръб на мършави кончета и едногърби камили, устремените към стойностни артефакти ценители мимоходом отбелязват оградите на скъпарски хотели, чиито фасади (заради климата и традицията) са по-строги от най-старите БГ-панелни блокове.
|
В намиращия се недалеч от Планината на Мойсей традиционен арабски град Мадаба туристическата политика на кралството изглежда се справя и без целеви европейски спонсорства, защото тук работи единствената в арабския свят двугодишна държавна школа за реставриране на мозайки, а действащи християнски храмове от VI-ти век се поддържат и като обекти на културното наследство. Кротък местен културтрегер обаче мърмори, че вече осма година не им връщат взети за реставрация от църквата "Св. Илия" мозайки, които са включени в туристическите проспекти и в общата цена на билета за всичките старини от византийската епоха.
Следва да похвалим ценовата политика на Йордания, тъй като "градските плажове" за вътрешния туризъм в самата Акаба и на Мъртво море са безплатни и без "задължителна консумация", християнските музеи са с билет 3 евро, а дори примитивните "Crystal boat" лодки с малко прозорче на дъно за гледане на корали са по 20 евро за час.
Строителството на хотели в Акаба е съобразено с жилищната политика за настанените в крайбрежната "махала" египтяни-гурбетчии, а първата линия до градския плаж поне засега е запазена за палми и миниатюрни лехи с репички, марули и салати.
Цените и хигиената в уличните "fast food" са сравними с дюнер-равнището в България. Запомня се вкуса на местните дребни домати и краставици, отглеждани под щадящото мартенското слънце на открито в поливаните късчета пустиня.
Прясно изцеден сок от нар 200 мл в еднократна пластмасова чаша струва 1 евро, вакумиран пакет фурми от 1 кг. е 2 евро. За елитните и престижни туристически обекти "Чудо на света - Петра" и "Джип в пустинята с бедуинска вечеря" питайте своя туроператор.
Дано пък нашите еколози-протестъри, завзели сега Министерството на околната среда и водите, поканят отново йорданската принцеса Дана, та да им припомни екостандартите за водоползване и режима за джипове и АТV-та, спазвани дори в пустинята.
Текст и снимки: И. Тодоров
|
КОМЕНТАРИ
Напиши коментар