Потребител: анонимен

у нас

България има нереализиран потенциал да привлича туристи за климатичен туризъм

12.05.2024 11:13

Развитието на климатичния туризъм ще удължи туристическия сезон, ще съживи редица изостанали региони на България, където се намират някои от климатични зони на България, каза в интервю за БТА председателят на Управителния съвет на Българската асоциация за климатолечение и здравен туризъм Валентин Атанасов. [... ]

Черноморец очаква добър туристически сезон

10.05.2024 21:00

През изминалите празнични дни в крайморския град са пристигнали немалък брой туристи, заяви пред БТА кметът Росен Деспов. [... ]

Най-популярният къмпинг в България е край Велико Търново

04.05.2024 16:48

Това посочва специализираният сайт camping.info. Платформата посочва най-популярните къмпинги в над 30 европейски държави на основата на повече от 230 000 отзива от над 150 000 къмпингуващи. [... ]

- a a a + |
 

Хлябът влязъл в Европа по Струма преди 9000 г.

17.04.2011 11:00 - в. Труд

Това потвърди международната археологическа експедиция ARCITEC, оборудвана с американски магнитометър, с който се сканира всичко под земята на дълбочина 2 м и така се проучват пластове с керамика и антични сгради, без да се копае.
Хлябът влязъл в Европа по Струма преди 9000 г.

Снимка: arcitec.org

Експедицията ARCITEC е в партньорство с Френската академия на науките, с Германския археологически институт, както и с университетите в Хайделберг, Тюбинген, Берлин, Солун и Скопие, посочва археологът Богдан Атанасов, преподавател в НБУ, специализирал в Хайделберг, Тюбинген и Атина.
Нашите археолози засякоха със свръхмодерна апаратура 126 археологически обекта по поречието на Струма. Експедицията ARCITEC ползва уреда магнитометър, който вижда геометрични фигури на дълбочина 2 м под земята. И така спестява копаенето. Апаратурата е много скъпа, още не е позната на иманярите, защото не реагира на метал.
Защо археолозите проучваха поречието на Струма? Най-ранните преселници в Европа се появяват именно тук още през VІІ-VІ хилядолетие пр. Хр. Тези преселници дошли от Месопотамия и донесли невиждани дотогава семена на пшеница, леща, ечемик, грах и ръж. Посели ги покрай Струма и ефектът бил поразителен - гладът трайно изчезнал на Балканите. Новият поминък - земеделието, вече позволявал по-голяма група от хора да живеят заедно на едно място. Така край Струма се появили и първите по-големи селища на континента!
Тези първи земеделци и скотовъдци в Европа дошли не през Босфора или Дарданелите, а по море от Мала Азия. Плавали с лодки от остров до остров в Егея. В лодките си докарали и първите опитомени домашни животни в Европа - овце, кози, крави... Преселниците били едва 1,50-1,60 м високи, със средиземноморски тип черти.
В зоната на ГКПП-Кулата под земята, на 4 м дълбочина, е открит уникален храм на близо... 9000 години. Той е на два етажа, като на горния се извършвал обредът по прощаване с покойника. След това той бил спускан на долния етаж и потъвал в света на мъртвите.
Удивителните разкрития по поречието на Струма не се огласяват много, но се следят от археолозите в цяла Европа. Защото тези първи земеделци по-късно продължават на север и посяват житни култури чак в днешна Холандия и на Скандинавския полуостров.
 
Хлябът влязъл в Европа по Струма преди 9000 г.

Иманярски следи. Снимка: arcitec.org

“Западните археолози обаче са шокирани от наглостта на българските иманяри. От регистрирани 126 обекта на експедицията по Струма по-голямата част - 90 на сто, се оказаха вече съсипани, и то в последното десетилетие” - обясни за “Труд” Богдан Атанасов.
Увреждането им не позволява да се разгадае най-голямата мистерия в праисторията на Балканите - защо през каменно-медната епоха (IV-III хил. пр. Хр.) ненадейно цялото население изчезва? За 800 години плодородната земя на Тракия е необитаема! Епидемия или природен катаклизъм го прогонва? Експедицията ARCITEC попада в местността Нивата под връх Кръстилски (или Св. Спас) на безценно селище от каменно-медната епоха (IV-III хил. пр. Хр.). То би дало отговор на най-голямата мистерия в праисторията на Балканите - защо през тази епоха ненадейно за 800 години цялото население изчезва и Тракия опустява.
Но мястото е невъзвратимо разорано от иманяри. Те са търсели само метални предмети и безцеремонно са изпотрошили керамиката и са разбъркали археологическите пластове.
 
Според археолога Весела Герчева от НБУ, участник в експедицията ARCITEC, целият процес на незаконно проучване на културно-историческото наследство, каквото е иманярството, се стимулира от събирането на частни колекции. Държавата трябва да има право да проверява назад по веригата къде е добит предметът и какъв е произходът му, смята още тя.
А защо да не се обърне иманярството в полезен поминък, който да активира културния туризъм по поречието на Струма? Да се създадат малки музейни експозиции около археологическите обекти, т. нар. музеи на открито, като в община Илинден. Или като част от крайпътните комплекси по шосе Е-79, където да се продават сувенири – копия на намерени артефакти.
В момента археолозите от експедицията подготвят GPS карта на всички археологически обекти по Струма. Така инвеститорите ще знаят къде могат да строят пътища, хотели и др.
 
в. Труд /със съкращения - пълният текст тук/
 
 
Още инфо:
Къснонеолитното селище Промахон-Тополница е разположено от двете страни на българо-гръцката граница, на 2 км южно от село Тополница (България) и на 3,5 км северозападно от село Промахон (Гърция). Обектът се намира върху първата незаливна тераса на река Струма в подножието на източния скат на планината Беласица. Резултатите от проучванията на обекта са показали няколко строителни етапа, обединени в четири фази.

Най-напред (около 5320–5300 г. пр. Хр.) е бил изграден голям сутеренен храм, вкопан на дълбочина над 8 м в земята. Той е бил двуетажен, като горният етаж е бил наземен, а стените му са били украсени с черепи на бикове, оцветени в червено. Става дума за едно уникално явление - единственият сутеренен неолитен храм в Европа. Около него постепенно е била изградена и инфраструктурата на селището, състояща се от землянки.

Вторият етап от живота на селището (5300–5070 г. пр.Хр.) е бил доста продължителен. От архитектурна гледна точка селището се е състояло от център, в който е бил разположен големият вкопан храм, а около него – вкопани двуетажни жилищни сгради, строени плътно една до друга. Около 5070 г. пр. Хр. селището е било изцяло опожарено.
След пожара, теренът е бил заравнен и се преминава към изграждането на наземни жилища със стандартна колова конструкция (фаза IIІ). Култовият център вече е преместен на изток. На западната стена на проучения храм е имало голяма релефна композиция, състояща се от масивни полурелефни идоли. През този етап селището бързо се разраства и покрива по-голямата част от платото. Тогава е изградена и масивна защитна палисада. Наземните сгради от този етап са с правоъгълна форма, ориентирани югоизток – северозапад. Фаза ІІІ се датира 5070–4750 пр. Хр. И тази фаза е загинала от пожар.  Последният, четвърти етап от историята на селището (4750–4650 г. пр. Хр.) вече се отнася към началото на ранния енеолит.
    
Най-характерно явление за фаза І е украсената с битум керамика. Анализът показва, че битумът не е бил използван като декоративен материал, а само като лепило, с което върху съда са били залепвани  декоративни елементи от брезова кора. През по-късните фази украсата на съдовете е с тъмно кафява рисунка тип Акропотамос. Някои съдове са оформени антропоморфно. Керамиката от селището е с изключително високо качество, тънкостенна, отлично изпечена, с полирана повърхност и се различава коренно от дебелостенната къснонеолитна керамика от северните части на Балканския полуостров.
 
belasitsa.com – Пирински туристически форум

 

 

КОМЕНТАРИ

Напиши коментар


captcha image  (Антиспам код, въведете 3-те черни символа)

Код:  

у нас - АРХИВ

България има нереализиран потенциал да привлича туристи за климатичен туризъм [12.05.2024] Черноморец очаква добър туристически сезон [10.05.2024] Най-популярният къмпинг в България е край Велико Търново [04.05.2024] 30 параклиса в Момчиловци могат да се посетят за Великден [04.05.2024] Близо 3000 туристи ще посрещнат великденските празници в курорта "Албена" [02.05.2024] Туристическият бранш в Бургас очаква 20% ръст на туристите по Южното Черноморие това лято [01.05.2024] Българските туристи увеличават броя на пристигащите с автомобил в Гърция през първото тримесечие [30.04.2024] Започват проверки за нелоялни практики при организираните туристически пътувания [28.04.2024] Бургаското летище очаква ръст на обслужените пътници през тази година. [27.04.2024] Може ли липсата на достатъчно сезонни работици да провали сезона? [26.04.2024] 1,8 млн. са туристите от началото на зимния сезон до 25 март [17.04.2024] Над 190 000 туристи са посетили Банско през тази зима [17.04.2024] 1 Пампорово отбеляза 4% ръст на туристите през зимния сезон [16.04.2024] Над 70% от местата в хотелите в община Троян са резервирани за великденските празници, съобщи БТА. [16.04.2024] София има голям потенциал и отлична инфраструктура за развитие на MICE туризъм [15.04.2024] Къмпингите в България се "роят" – откриват се между 10 и 15 нови всяка година [14.04.2024] Летище Балчик бе домакин на събитие свързано с приемането ни в Шенген [13.04.2024] Туристическият сезон в Девин започва с месец по-рано [11.04.2024] На сладко от "зелена мъжка смокиня" в Къща-музей "Хр. Г. Данов" в Старинен Пловдив [11.04.2024] Конференция събира професионалисти във винения туризъм в Пловдив [09.04.2024]

Страница 1: [първа] 1 2 3 4 5 [»] [последна (943)]
ПАРТНЬОРИ

НОВИНА С ПРОДЪЛЖЕНИЕ

България има нереализиран потенциал да привлича туристи за климатичен туризъм

12.05.2024 11:13

Развитието на климатичния туризъм ще удължи туристическия сезон, ще съживи редица изостанали региони [... ]

FaceBoarding съкращава времето за чакане и проверките за сигурност на авиопътниците

12.05.2024 10:51

Летища в Италия изпробват нова технология за сигурност и качване на борда, която не изисква от пътниците [... ]

ИЗБРАНО ОТ НОВИНИ

България има нереализиран потенциал да привлича туристи за климатичен туризъм

12.05.2024 -

Развитието на климатичния туризъм ще удължи туристическия сезон, ще съживи редица изостанали региони[... ]

FaceBoarding съкращава времето за чакане и проверките за сигурност на авиопътниците

12.05.2024 -

Летища в Италия изпробват нова технология за сигурност и качване на борда, която не изисква от пътниците[... ]

Черноморец очаква добър туристически сезон

10.05.2024 -

През изминалите празнични дни в крайморския град са пристигнали немалък брой туристи, заяви пред БТА[... ]

ПОСЛЕДНО КОМЕНТИРАНИ

За първи път пътеводител на фламандски език за Черноморското крайбрежие на България

08.03.2024 -

Издателство „Фрийстайл пъблишинг“ публикува пътеводителя "Българското Черноморие: от Дуранкулак[... ] 2

Над 190 000 туристи са посетили Банско през тази зима

17.04.2024 -

Данните сочат, че реализираните нощувки през зимния сезон са над 656 000. Сравнение с предходния зимен[... ] 1

В Пловдив "Старинният град" и "Капана" са капани за автотуристи

06.02.2023 -

Звездите на хотелите там са повече от местата за паркиране, установява автотуристът, избрал да прекара[... ] 6