Потребител: анонимен

ХОТЕЛИ - Велико Търново



България

Патриотичен позитив за българския курорт Кранево

01.09.2023 14:28

Ако има спад в бизнеса, компенсаторните механизми са: пазарен реализъм, предразполагащо обслужване и гарантирано спокойствие и сигурност на туриста. [... ]

Поморие - солта на семейния туризъм

12.08.2022 14:15

Дали все пак: "У дома е най-добре"? [... ]

Апартаменти под наем предлагат уют в сърцето на София

12.12.2021 16:58

R & R Apartments предлага краткосрочно и дългосрочно настаняване на гости на столицата в луксозни апартаменти в сграда, намираща се в историческия център на града. [... ]

- a a a + |
 

Кражби по водопровода е имало още през римската епоха

19.08.2011 01:00 - Янтра днес

Археолози разкриват водопроводната система на Никополис ад Иструм

Кражби по водопровода е имало още през римската епоха
Резервоар от II век, който захранвал с вода Никополис ад Иструм, разкрива археологът н.с. Иван Църов. Това е най-високата запазена руина от Античността в римския град, разположен в землището на търновското село Никюп. На височина древните зидове достигаха до 5 м, а след проучванията сега останките вече се извисяват до 7 метра. Водохранилището и акведуктът към него са изградени по времето на римските императори Траян и Хадриан. С ремонти и реконструкции античната водоснабдителна система е функционирала в продължение над 300 години.

Кражби по водопровода е имало още през римската епоха
   Разкопките, които провежда директорът на Регионалния исторически музей във Велико Търново, са част от българо-британския археологически проект за проучване на римския град. Изследванията на Църов от 1996 г. насам са посветени на доградското водоснабдяване в Никополис ад Иструм. Това лято, с помощта на студенти по археология от Великотърновския университет, той разкрива разпределителния воден резервоар, което всъщност е последната точка от доградското водоснабдяване. От колектора по керамични тръби водата се отправя към отделните квартали. “Нашата основна цел е да изясним конструкцията и размерите на резервоара. В римските градове този тип съоръжения са унифицирани, но навсякъде, в зависимост от местните условия, има по нещо специфично. Интересното тук е, че на запад попаднахме на улей с клапан, който е служел за изпразване на резервоара”, обясни археологът.
Водният колектор на Никополис ад Иструм представлява помещение, застлано с масивни варовикови блокове, свързани с железни скоби. От всички страни е оградено със зидове, а отгоре завършва със сводеста конструкция. Резервоарът е с размери 10,50 на 8,60 м и събира около 400 кубика вода. Тъй като водата идвала от подземната река на пещерата при с. Мусина и била чиста, вътре нямало прегради или допълнителни съоръжения за пречистване.

Кражби по водопровода е имало още през римската епоха
   Никополис бил малък град за мащабите на Римската империя и бил населяван от около 3500 души. Така средно на човек се падали по около 140 литра вода за 24 часа. Това е приблизително колкото днешната норма по българския стандарт – 160 л.
Резервоарът на Никополис ад Иструм се издига извън очертанията на крепостните стени и е построен на това място, защото там е най-високата част на терена. Тъй като римляните не познавали помпата, водопроводът върви под наклон. Каналът на акведукта е дълъг 23 км, а долината на река Росица пресичал по една мостова конструкция с дължина 3 км, която на височина достигала 18 м. По цялото трасе имало общо 6 моста. И тогава е имало геодезисти, които обикновено били лица на военна служба. Именно те очертавали линията, по която трябвало да минава трасето на водопровода.
Кражби по водопровода е имало още през римската епоха
В Античността било въпрос на престиж за всеки град да има акведукт, разказа Иван Църов. Но поради високата цена на такова съоръжение обичайно средства постъпвали от дарители – било срещу някакви специални права или за чест и слава. След построяването се назначавала администрация и работници по експлоатацията и поддръжката. Мястото не било охранявано, но за този тип съоръжения имало много строги закони. Това става ясно от трактата на Фронтин, който е най-известният човек от Античността, занимавал се с водоснабдяване. Той бил куратор акварум, т.е. управител по водите на Рим по времето на император Траян. В документа Фронтин описал състоянието на водопроводите, количеството вода, което преминавало през тях, нарушенията на чиновниците, а на финала дал и професионални съвети към тях. Така ние много добре знаем как е изглеждал един водопровод, какви хора са работили по неговото обслужване, както и наименованията на всички тези професии, каза специалистът по римска археология. Често строителството не било качествено и се налагало да се правят ремонти. И тогава недобросъвестни ползватели “пропускали” да си плащат таксите за ползване на акведукта.
А най-любопитното е, че кражби на вода е имало още в римската епоха, като управителят подробно описва как точно е ставало това. По-голяма част от римските водопроводи минавали под земята, за да може водата да е студена. За да си напояват нивите, земеделците пробивали акведукта, за да го свържат със своя тръба, която след това отново заравяли.
 

Кражби по водопровода е имало още през римската епоха
   Резервоарът на Никополис ад Иструм постоянно се пълнел с вода, затова жителите на града никога не оставали на сухо, твърди Иван Църов. Във всеки момент в него имало около 400 кубика вода, което означавало, че дори при временно спиране на акведукта – заради ремонт или повреда, градът за 2-3 дена можел да ползва тези запаси.
Водата била използвана за ежедневното функциониране на обществените бани и латрини (тоалетни), чешми и фонтани, както и за поддържане на хигиената и битовите нужди в домовете. Обикновено най-големите консуматори на животворната течност били баните. Като всеки град от онова време Никополис имал поне няколко обществени бани, каза Иван Църов. През 40-те години на миналия век покойният вече проф. Теофил Иванов проучил частично една баня в северните квартали на града. Върху стените на разкопаното помещение имало мраморна облицовка, завършваща с корниз. В тях били направени ниши, в които са стояли статуи. Отоплявало се е чрез хипокауст. Това е подподово отопление, при което подът на сградата е повдигнат на колонки от зидани тухли или керамични тръби, между които циркулира топъл въздух от специално изградени за целта огнища. Отоплявани били и стените му, допълва археологът.
За римляните банята била средищно място за обществения живот в града. Там обсъждали всичко – от политически въпроси, търговски взаимоотношения до обикновени клюки от ежедневието. В басейна минавал денят на заможните мъже, тъй като жените били ангажирани с домакинството. За да е пълно удоволствието, те разполагали и с масажисти. В началото баните били общи за мъжете и жените, но заради погазването на някои морални норми по-късно отделили помещенията=

Снимки: Интернет
 

 

КОМЕНТАРИ

Напиши коментар


captcha image  (Антиспам код, въведете 3-те черни символа)

Код:  

България - АРХИВ

Патриотичен позитив за българския курорт Кранево [01.09.2023] Поморие - солта на семейния туризъм [12.08.2022] Апартаменти под наем предлагат уют в сърцето на София [12.12.2021] На вътрешен туризъм по ковидно време [29.11.2021] 1 Събитиен туризъм носи оживление в Североизточна България [28.06.2021] Познавателни маршрути по Гергьовден или за мярката в историческо-познавателния туризъм [07.05.2021] По българските маршрути на устойчивия културен туризъм [16.10.2017] 2 Из Средногорието по Лазаров ден и Цветница [09.04.2017] 11 След първият сняг в Родопите [10.12.2016] Петвековна сграда в Ямбол приютява интерактивен музей [18.08.2016] 2 Майските празници - идеи за разходка [25.04.2016] В Кюстендил – града на Майстора [06.02.2016] Стара Загора: античните мозайки са буквално под краката ви [09.11.2015] 3 Между Бед Рок и Великденския остров: едно пътуване до "Арт център Илинденци" [07.10.2015] Котел - Градът на „Джагал Войвода” и „Баба Войновица” [25.08.2015] 3 Ян Бибиян на делтапланер [18.08.2015] Хасково – град с древна история и модерен дух! [06.07.2015] Докато чакаме обещаните туристи от Индия [26.06.2015] За втори път Празник на чевермето в Златоград [05.05.2015] Туристи търсят тайни знаци в Земенския манастир [16.03.2015]

Страница 1: [първа] 1 2 3 4 5 [»] [последна (21)]
ПАРТНЬОРИ

НОВИНА С ПРОДЪЛЖЕНИЕ

Jet2holidays разширява програмата си за България

25.03.2024 14:17

Британският туроператор добавя пакети за почивка в созопол към прогамата си в България за лято 2024. [... ]

"Слънчев бряг" да стане селище, предлага браншова организация

20.03.2024 15:01

Курортният комплекс "Слънчев бряг" да стане селищно образувание, ако трябва и град, след като държавата [... ]

ИЗБРАНО ОТ НОВИНИ

България и Турция отстъпват в класацията на Which? за най-евтини дестинации

18.04.2024 -

Три по-малко известни гръцки острова са най-евтините ваканционни дестинации за почивка това лято, според[... ]

Консорциум с доминиращо американско участие поема туроператора FTI Group

18.04.2024 -

Консорциум, ръководен от американската частна инвестиционна компания Certares, пое германската FTI Group,[... ]

1,8 млн. са туристите от началото на зимния сезон до 25 март

17.04.2024 -

За периода 1 декември 2023 г. - 25 март 2024 г. регистрациите на туристи у нас са над 1,8 млн., съобщиха от Министерството[... ]

ПОСЛЕДНО КОМЕНТИРАНИ

Над 190 000 туристи са посетили Банско през тази зима

17.04.2024 -

Данните сочат, че реализираните нощувки през зимния сезон са над 656 000. Сравнение с предходния зимен[... ] 1

За първи път пътеводител на фламандски език за Черноморското крайбрежие на България

08.03.2024 -

Издателство „Фрийстайл пъблишинг“ публикува пътеводителя "Българското Черноморие: от Дуранкулак[... ] 1

В Пловдив "Старинният град" и "Капана" са капани за автотуристи

06.02.2023 -

Звездите на хотелите там са повече от местата за паркиране, установява автотуристът, избрал да прекара[... ] 6