Потребител: анонимен

свят

За Гергьовден в "босненския Йерусалим" - Сараево

18.05.2023 14:19

Покрай сенките на османските мостове, през виденията за Мехмет паша Соколович, Богородица и Тесла, та чак до проектите на Емир Костурица и пирамидите "Алтън баир": младата държава Босна и Херцеговина (БиХ) иска да развива устойчив туризъм. [... ]

На туризъм в Маракеш през януари: в Градината на Ив Сен Лоран пред портите на Сахара

02.02.2023 18:08

След две седмици грип с мъчителна кашлица в мъглива София, краткотрайното пътуване до непознато Мароко след първоначално безпокойство премина в приятна изненада, още щом самолетът ни кацна на модерното летище в старата имперска столица - град Маракеш, граничещ с пустинята Сахара под Атласките планини. [... ]

Бергамо след пандемията: изложбите, пиците и тълпите от туристи са още по-големи

29.01.2023 09:56

Дългоотлаганата заради пандемията изложба с картини на Караваджо, както и нискотарифното летище привличат отново тълпи от туристи в италианския град Бергамо. [... ]

- a a a + |
 

Музеят на мебелите във Виена

01.11.2012 09:38

Започнала като склад на императорските мебели, днес сбирката съдържа над 165 00 експоната и е най-голямата мебелна колекция в света.

 

Музеят на мебелите във  Виена

Виена за поредна година спечели приза за най-добрия град за живеене в света. Но качеството на живот в австрийската столица е било добро и много преди появата на класациите, тъй като  австрийците открай време имат задълбочено отношение и отношение към инфраструктурата, урбанистиката, интериорния дизайн и изкуството. В това се убеждаваме за пореден път при посещението ни в Музея на мебелите, разположен на няколко метра встрани от търговската улица "Мария Хилфер щрасе".

 

Музеят на мебелите във  Виена

Влизайки под свода на типична виенска къща в стила Бидермайер на ул. "Андреас гасе" 7, попадаме във вътрешния двор на музея, оформен с модернистичен дизайн. Съвременната конструкция от стъкло и стомана свързва двете крила на мебелния „депозитар“ построен през 1901 г. и създава прекрасно пространство за почивка на посетителите.
Музеят на мебелите във  Виена
Създаденият от Мария Терезия склад на императорските мебели в началото на 20-ти век става "Императорската мебелна колекция" и сърцевина на музея. С времето колекцията се разраства и обогатява с образци от цял свят. Днес, освен стила на живот на императорското семейство в продължение на няколко поколения, сбирката представя развитието на мебелния дизайн през 18,19 и 20 век – вкл. Бидермайер и Виенмодерн.
Музеят на мебелите във  Виена
На първият етаж на музеят е „Светът на Хасбургите“ -  експозиция, която ви отвежда в покоите на императори, принцове и принцеси, придружена с виртуална изложба: мултимедийни презентации с изображения и текст, карти и генеалогия.
Първата „стая“, в която влизате, е свързана с една от най-драматичните истории в императорското семейство – самоубийството на престонаследника Рудолф Австрийски. Той и любовницата му Мария Вецера са намерени мъртви в ловната хижа на Рудолф в Майерлинг, а последното им общо ложе е в музея, заедно с портрета на фаталната Мария. Следват обособени детската стая на принца, спалнята и трапезарията на императрица Елизабет /Сиси/ в една от планинските хижи,  мебели и прекрасни източни килими на лринцеса Евгения, залите на Мария Терезия, Франц Йозеф, имперска зала с изложени тронове на поредица императори, церемониални вещи, украса, вкл. погребалните корони, поставяни върху ковчега на починалия благородник.
Музеят на мебелите във  Виена
Обиколката на музея ще ви отведе в следващите зали, където са показани предмети от бита, предмети за интериора, както и отделни тематични „стаи“ с мебели от различни стилове, епохи и материали, които пренасят в атмосферата на 18 и 19 век. 
Музеят на мебелите във  Виена
 На излизане  може да се запознаете и с инструмените и материалите, използвани в мебелната промишленост, мостри на различни видове дърво, седеф, полускъпоценни камъни, използвани за направата на майсторските образци.
Музеят на мебелите във  Виена
 
Намиращата се на втория етаж музейна експозиция е изключително разнообразна. Тя започва с колекция на всевъзможни видове столове. Следва „депото“, където са складирани огромно количество барокови и класически мебели, оригинално представени чрез откъси от филм за императрица Сиси, където се показват сцени с интериора на императорските апартаменти и зали, обзаведени в типичния австрийски стил Бидермайер и колекция на фабриките за мебели „Тонет“ .
Музеят на мебелите във  Виена
Михаел Тонет е известен като „бащата“ на виенския стол, който създава след дългогодишни експерименти с вита дървесина. Експерименталната си работа със слепена дървесина той започна още в Германия през 30-те години на 19 в.  През 1842 г. работилницата му е конфискувана и той решава да се премести във Виена. Тук  получава и кралски патент „за извиване на дърво от всякакъв вид, вкл. негъвкави видове чрез химико-механичен способ с цел получаване на желаните форми, в това число кръгли“. С получавенето  на патента стилът на Тонет започва да се нарича „виенски“.  
Музеят на мебелите във  Виена
През 1851 г. на Голямото изложение в Кристъл Палас, Лондон Тонет участва с виенски луксозни палисандрови мебели с инкрустация от бронз и махагон, като получава бронзов медал. Колекцията в музея показва първия „виенски стол“ на Тонет, както и голяма част от каталога на фабриката му.
Последната част от постоянната експозиция е посветена на дизайнерите на 20 век.
Музеят на мебелите във  Виена
Животът на мебелите е неотменна част  от живота на човека. С това са свързани и темите на  временните изложби в музея, а тазгодишната е посветена на императрица Елизабет и е под надслов „Сиси в Корфу“.
 
Музеят на мебелите във  Виена
Тя е фокусирана върху любовта на Сиси към Гърция и интереса й към към историята и културата на древна Елада. Заради крехкото си здраве и по лекарска препоръка за по-топъл климат, тя прекарва доста време на Корфу и построява своя вила в помпейски стил.
Вдъхновена от историята и откритията на откривателя на Троя - Хайнрих Шлиман, тя научава старогръцки, чете Омир в оригинал, както и много антични автори, дори превежда произведенията им. В колекцията й влизат антични артефакти и геми. В изложбата са представени част от тях, както и модели на вилата и яхтата на Сиси. А олицитворение на експозицията е делфинът, когото императрицата избира за символ на Корфу и нарича „усмихнатия философ“.
На излизане от музея, разбираш колко важна е тази експозиция не просто за почитателите на интериорния дизайн, а за всеки съвременен човек. Защото историята на мебелите съдържа в себе си историята на нравите, на естетическите търсения и предпочитания, на социалните пластове и движението им в обществото… Внезапно, с усмивка си  спомняш как Шекспир завещал на съпругата си „второто си най-добро легло“ и други истории, които са си истински шекспиров сюжет.
Музеят на мебелите във  Виена
 
 
 

 

 

КОМЕНТАРИ

Напиши коментар


captcha image  (Антиспам код, въведете 3-те черни символа)

Код:  

свят - АРХИВ

За Гергьовден в "босненския Йерусалим" - Сараево [18.05.2023] На туризъм в Маракеш през януари: в Градината на Ив Сен Лоран пред портите на Сахара [02.02.2023] 2 Бергамо след пандемията: изложбите, пиците и тълпите от туристи са още по-големи [29.01.2023] До плажовете край Солун покрай река Брегалница и Дойранското езеро [08.12.2022] Корфу: смесица от гръцки и италиански стил след 400 години венецианско управление [15.05.2022] Непознатата близка "Балканска чужбина" [19.04.2022] През Великия пост до библейските места в Йордания [22.03.2022] През ковид блокадата на културен туризъм в Санкт Петербург за руската Коледа [10.01.2022] Насладете се на приключения в Украйна [20.08.2021] На Крит всичко е спокойно [08.08.2021] Истрия - история с вкус на трюфели [03.07.2021] Болград амбициозно развива вътрешен туризъм и крои планове за след пандемията [20.01.2021] Виена: добре дошли обратно [12.08.2020] Как да прекараш нискотарифен уикенд пред "Тайната вечеря" и в "Лозето на Леонардо" [20.02.2020] 6 Европейска Коледа преди "Божик" в старокалендарна Република Северна Македония (РСМ) [30.12.2019] 1 Билбао и Сан Себастиан - гостоприемство и изискан стил [13.09.2019] Катедралата в Лихен и полската хусария [06.05.2019] Преспански камбани бият за Великден на остров Св. Ахил [28.04.2019] Под земята [13.04.2019] Защо да посетим Полша? [19.01.2019]

Страница 1: [първа] 1 2 3 4 5 [»] [последна (20)]
ПАРТНЬОРИ

НОВИНА С ПРОДЪЛЖЕНИЕ

Jet2holidays разширява програмата си за България

25.03.2024 14:17

Британският туроператор добавя пакети за почивка в созопол към прогамата си в България за лято 2024. [... ]

"Слънчев бряг" да стане селище, предлага браншова организация

20.03.2024 15:01

Курортният комплекс "Слънчев бряг" да стане селищно образувание, ако трябва и град, след като държавата [... ]

ИЗБРАНО ОТ НОВИНИ

Амстердам забранява отварянето на нови хотели

19.04.2024 -

Вече няма да позволява строителство на нови хотелски сгради като част от борбата срещу масовия туризъм,[... ]

България и Турция отстъпват в класацията на Which? за най-евтини дестинации

18.04.2024 -

Три по-малко известни гръцки острова са най-евтините ваканционни дестинации за почивка това лято, според[... ]

Консорциум с доминиращо американско участие поема туроператора FTI Group

18.04.2024 -

Консорциум, ръководен от американската частна инвестиционна компания Certares, пое германската FTI Group,[... ]

ПОСЛЕДНО КОМЕНТИРАНИ

Над 190 000 туристи са посетили Банско през тази зима

17.04.2024 -

Данните сочат, че реализираните нощувки през зимния сезон са над 656 000. Сравнение с предходния зимен[... ] 1

За първи път пътеводител на фламандски език за Черноморското крайбрежие на България

08.03.2024 -

Издателство „Фрийстайл пъблишинг“ публикува пътеводителя "Българското Черноморие: от Дуранкулак[... ] 1

В Пловдив "Старинният град" и "Капана" са капани за автотуристи

06.02.2023 -

Звездите на хотелите там са повече от местата за паркиране, установява автотуристът, избрал да прекара[... ] 6